
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 8793
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23767
Ext.Price$0.23767
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23767 | $0.23767 |
| 10 | $0.10430 | $1.04300 |
| 50 | $0.09859 | $4.92950 |
| 100 | $0.09319 | $9.31900 |
| 500 | $0.07387 | $36.93500 |
| 1000 | $0.06822 | $68.22000 |
| 3000 | $0.06302 | $189.06000 |
| 5000 | $0.05822 | $291.10000 |
| 10000 | $0.05010 | $501.00000 |
